Bağdat Caddesi No:201 K:3 D:7 Çiftehavuzlar KADİKÖY / İSTANBUL
trende

Botoks Uygulaması

Botoks Uygulaması

BOTOKS

Kasların çalışmasını durdurarak etkili olur. Botoks, kırışıklıkları bu şekilde yani mimikleri azaltarak yok eder. Botoksun kasların çalışmasını azaltma etkisi kalıcı değildir. Yaklaşık 3-5 ay sonra, yeni sinir kas yapısı gelişerek, kas hareketi tekrar başlamaktadır.

Botox uygulaması şikâyeti olan herkese yapılabilir. Yaşı ileri olan kişilerde kasların gevşemesi nedeniyle, botoks yapılırken, hedeflenen kaslar dışında diğer

kasların etkilenme olasılığı da artar. Bu yüzden 70 yaş üstü kişilerde, botoks uygulamasında dikkatli olunmalıdır.

Botoks Nerelere Yapılır ? Hangi Bölgelerde Hangi Amaçla Uygulanır

  • Kaş arası kırışıklık önleme, giderme
  • Alın kırışıklık önleme, giderme
  • Göz çevresi kırışıklık önleme, giderme
  • Burun gülme kırışıklığı (bunny lines) önleme, giderme
  • Kaş kaldırma
  • Çene kası inceltme, yüz inceltme
  • Yüz sarkmasının hafifletilmesi
  • Koltuk altı, el ve ayak terlemeleri

Botoks ne kadar sürer? 5-10 dakika süren çok kısa bir işlemdir. Tedavi alanında, belli noktalara, minik iğneler yardımıyla ve çok az miktarda cilt altına verilir.  İğne yapılan bölgelerde mercimek büyüklüğünde şişlikler olabilir. Bu şişlikler yarım saat içinde geriler.

Çok küçük miktarda botoks, çok ince ve küçük iğnelerle kırışıklıkların giderileceği alana uygulandığından, rahatsızlık hissi çok az olur. Anestezi gerektirmez. Botoks sırasında buz tutularak, uygulamanın konforu artırılabilir. Botoksun etkisi hemen görülmez. Yapıldıktan 3 gün sonra etkisi başlar ve 7-15 günde tam olarak kendini belli eder.

Botoks yapıldıktan yaklaşık 1-2 hafta sonra kontrol edilerek, yetersiz olan bölgeler veya asimetriler düzeltilir.

Botoks işleminin etki süresini; doz ayarı yapılan bölge, kas kitlesinin büyüklüğü, kırışıklık miktarı ve botoks tedavisine daha önce verilen cevap belirler. Botoksun etkisi azalırken, çizgiler hafifleyerek ortaya çıkar. Eskisi kadar derin ve belirgin olmaz.

Tedavi etkinliği 3 -5 ay devam edebilir. Botoks 4-6 ayda bir tekrar edilebilir.

İşlem sonrası 4 saat kadar yatmamalı ve öne doğru eğilmemeli. Enjeksiyon yapılan alanlara masaj yapılmaktan kaçınılmalı. İğneli işlemlerden sonra 12 saat süreyle duş alınmamalı.

Aminoglikozid, Ca kanal blokeri (tansiyon ilacı), penisilamin, kinin, magnezyum ve siklosporin kullananlarda botoks etkinliği azalır. Kas hastalığı olanlara, hamile ve emzirenlere, botoks yapılacak alanda infeksiyon ve egzama olması halinde uygulama yapılmaz.

Botoks uygulamalarının yan etkisi çok azdır. Pek çok hasta, tedaviden hemen sonra günlük yaşamına ve işlerine dönebilir. En çok işlemden sonra ertesi gün geçici morluklar olabilir. Özellikle göz çevresinde geniş damarlar varsa dikkatli olunmalıdır. En çok göz çevresinde geçici morluklar olabilmektedir.

Botoks sonrası kaşlarda ve yüzde asimetri olabilir. Bu durum, işlemden bir hafta sonra yapılan kontrolde kolayca giderilir.

Göz çevresi ve alın işlemlerinde; geçici olarak kaş, göz kapağı düşüklüğü ve çift görme gibi yan etkiler olabilir. Çok nadir olan bu yan etkiler, 1-2 ay içinde kendiliğinden geriler. İşlemin etkisinin geçmesini beklerken, özel göz damlaları kullanılarak, yan etkilerin verdiği rahatsızlıklar giderilebilir.

Botoksun kaş arası ve alın uygulamaları sonrasında kaşlar yükselir. Bu durum kişinin kaş yapısıyla alakalıdır. Kaşların yükselmesi genellikle genç ve dinamik bir görünüm verir. Ama bazılarında kaşlar gereğinden çok yükselerek, rahatsız edici bir görünüme sebep olur. Botoks öncesi alın hareketi yaptırılırsa, kaşların ne kadar yükseleceği önceden anlaşılabilir. Kaş üstüne az miktarda botoks konularak, kaşların aşırı yükselmesine engel olunabilir.

Botoks, yüzü şişirmez.

Çiğneme kası (masseter ) botoksu 45 yaşından sonra yapılırsa cilt elastikiyeti azaldığı için orta yüzde sarkma olabilir. Çünkü masseter kası yüze askı görevi yapar. Oysa masseter botoksu 30’lu yaşlardan itibaren yapılırsa kasın genişlemesi durdurulur, çene sıkmaya bağlı çene kaslarında ve kemiğinde kısalma olmaz. Dişler sağlıklı kalır. Ayrıca cilt sıkı ve gergin olduğu için sarkma sorunu yaşanmaz.

Aspirin ve ağrı kesiciler, kan sulandırıcı ilaçlar, yeşil çay, gingko, sarımsak, ginseng, ekinezya, balık yağı, limon suyu,   vitamin C ve vitamin E kullananlarda morarma riski yüksektir.  Mümkünse tedaviden 5-7 gün önce bu ilaçların alınmamasında fayda vardır.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: